Poslední slovo: Čtu, čteš, čteme

neděle 20. září 2009 13:45

Dozvíme se o novinkách nakladatelství, kdy a jaká knížka spatří světlo světa

Žijeme v moderní době. V době, kdy už většinou vládne internet. Však to všichni známe: každý druhý má svoji e-mailovou schránku, každý pátý má svůj profil na Facebooku, do kterého již vstoupili i přední političtí lídři – vždyť díky Facebooku získávají více sympatií u svých potencionálních voličů! A to, co bývalo před lety to nejcennější je dnes na ústupu a jen hrstka odvážlivců se snaží, aby sloveso „číst“ úplně nezaniklo.

No, i my se snažíme, aby naše děti nepřestaly znát sloveso „číst“ a každý večer před spaním jim předčítáme nějaké pohádky, či jim dokonce čteme příběhy Harryho Pottera, který je právě – díky své autorce – jmenován jako zachránce četby pro děti, kdy opět získávají pohled do světa fantazie… Díky těmto snaživým pokusům, jak své dítě dostat zpátky ke knize, má náš potomek ještě nějaký příznivý vztah k tištěným slovům. Zároveň se snažíme, abychom svůj boj neprohráli s odvážným protivníkem zvaný „internet“, který má velmi silné zbraně a svojí taktikou lehce dokáže děti a popřípadě mládež, která cit pro knihy ztrácí rychleji, získat na svoji stranu.

I přes to, že na internetu existují různé stránky, díky nimž si člověk dokáže hravě sehnat digitální verzi nějaké zajímavé knížky, můžeme být rádi, že jsou mezi námi tací, kteří neztratili víru v to, že stále jsou lidé, kteří i v 21. století klidně vezmou do dlaní nějakou knížku a jsou odhodlaní se do jejího příběhu, který se v ní skrývá, ponořit a snad nikdy se neodpoutat. Tady mám na mysli reálná vydavatelství, která i dnes dennodenně vydává stovky knih, které čekají jen na onu slavnou chvíli, kdy si jí nějaký čtenář v knihkupectví koupí. Stále jsou tu mezi námi vydavatelství (a nakladatelství), které dávají možnost novým literátům, aby vstoupili do světa literatury – do světa největších renomovaných autorů…

Jsou tu i v době literární krize. Kdy jen málo kdo ještě dokáže vzít tištěnou knihu a hravě se do ní začíst. V době krize, kdy ve volném čase každého mladíka stále převažuje počítač – internet.

Ale berme i ten internet trochu z lepší stránky. Snáze se totiž můžeme dozvědět o všelijakých novinkách našich oblíbených nakladatelství, kdy se hravě dokážeme dozvědět kdy a jaká knížka spatří světlo světa. A díky internetu a různým internetovým serverům a sítím se dokážeme hravě spojit s naším oblíbeným literátem, „osobně“ si s ním popovídat a dozvědět se o něm všechny různé podrobnosti, které nás budou zajímat. Nyní mám na mysli hlavně Facebook, ve kterém mají svůj (buď uživatelský nebo fanouškovský) profil zrovna mí dva oblíbení autoři, se kterými jsem měl tu čest se osobně setkat na Měsíci autorského čtení v Brně. Pro vaší zvědavost – Markéta Pilátová a Jaroslav Rudiš. Ale nejsou tu jen oni. Svůj profil na Facebooku má i nejslavnější brazilský spisovatel Paulo Coelho. Co z toho vyplývá? I díky velké převaze internetu dokážou literáti získat ke svým tištěným publikacím své věrné čtenáře. Díky internetu se téměř ihned dokáží seznámit se čtenářskou kritikou, na kterou by jindy museli čekat i měsíce, než by se konala různá přátelská setkání.

Ač internet stále vítězí v srdcích teenagerů, kteří jsou právě hodně motivováni k tomu, aby občas tu knížku vzali do rukou, má i svoje světlé stránky, díky nimž si dokáže tištěná kniha najít cestu ke svému čtenáři.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00