Poslední slovo: O vánoční (ne)náladě

neděle 27. prosinec 2009 09:00

Jsou Vánoce. Pravda, je už pár dní po nich, ale co. Teď jenom přežít ty sentimentální chvíle, kdy po vánočního shonu nastupuje únava a nuda, co dělat. Tento protivný pocit pronásleduje právě teď mě. A ani nevím, čím to může být.

Přiznávám se, že se mi v tuto chvíli tento sloupek píše snad nejhůř. V hlavě nic nemám. Náladu na psaní taky ne. Místo pro nadpis dnešního článku je zatím prázdné. K tomu mi vůbec nepomáhá stovky hodin odposlouchaná hudba. Dneska (psáno v sobotu, ale i v neděli nebude o nic líp) je nálada pod psa…

Nepomáhá ani všudypřítomná televize. I přesto, že jsou většinou Vánoce časem k tomu, aby televize opustili od podprůměrných seriálů a do vysílání vpustili všem známé filmy, které se k vánočnímu odpočinku hodí; není v televizních programech nic moc k vidění. Ani všudypřítomný internet nepomáhá. Člověk prostě neví, co neviděl, co nezná, tím pádem neví, co si ilegálně stáhnout a na co se podívat.

Takže jediným zážitkem, kterým se budu moci po vánocích pochlubit bude jednak rozhovor se starším bratrem o alkoholu – sice se udál před svátky, ale i tak stojí za to, a jednak mé dva nejlepší dárky, které jsem pod stromeček mohl dostat.

Přejděme nejdřív k rozhovoru. Bratrovi se stále nezdá, že s přáteli chodím klábosit po hospodách. Je to jaksi přesvědčený abstinent. Alkohol hrdě nepije z přesvědčení. Vznikla z toho snad půlhodinová debata o tom, proč chodím a proč lidé chodí pít v hospodách a bavit se tam. Snadnou odpovědí, se kterou byste se snažili ho nějak odpálkovat, může být: „A kam jinam?“

Ono totiž úplně nejde o to, kam to s přáteli jdete. Jemu je ze srdce jedno (napůl), že se jde do hospody, když se může jít i do nějaké slušné restaurace, nebo do kavárny. Jemu jde spíš o to, že se pije alkohol.

Proto on, když se objeví slabá chvíle, že jde s někým do hospody, tak si objedná jakékoli nealkoholické pití. Ať džus, nebo kolu; či spíše kofolu. Jemu to stačí. Nic mu nechybí a je na míru spokojen.

Toť můj nealkoholický starší bratr. Ale i sestra na mě o Vánocích myslela. Nadělila mi extra tužící „stajlingový“ gel na vlasy. To by nebylo nic, ale když má nápis „sex appeal“, tak to je o něčem jiném! Ještě k tomu, když mi bratr obstará pilu na řezání dřeva. To je pak (čistě náhodná) kombinace! To se pak budou holky jen hrnout…

Jak tak koukám, tak jsem opět – naprosto ohromen – zaplnil doporučenou délku svého každotýdenního (na výjimky) sloupku. Můžu být spokojen. Jednak z toho, že jsem se úspěšně postaral o to, aby moji čtenáři měli v neděli na internetu zas co číst; jednak z toho, že jsem od své sestry dostal celkem velmi slušný gel na vlasy s neodolatelným názvem; a jednak z toho, že každým dnem se pomalu, ale jistě, přibližuje ten okamžik, kdy si zas budu muset zvykat na nový letopočet.

Mám mít z toho opravdu radost? Přece jen tak nehodím za hlavu všechno, co se stalo v roce 2009, a stalo se toho hodně. No, teď mi nezbývá, než nový rok hrdě přivítat – s přáteli, i bez přátel, s alkoholem, i bez něho. Ale hlavně nezapomenout na ten minulý…

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00