Poslední slovo: Čarodějnické šílenství

neděle 2. květen 2010 17:00

Děvčata v minulých dnech měla určitě napilno. Jako každým rokem v tuto dobu. Zřejmě se na podobnou akci připravují několik dní, klidně i týdnů, dopředu. Aby vše klaplo a proběhlo bez komplikací. Taková akce se musí vymyslet do nejmenších detailů.

Letos vše vyšlo na víkend. Prakticky. Jistě, začalo to už v pátek, ale odpolední čas tohoto dne lze už brát jako víkendovou pohodu, kdy se uklidníme a odpočineme si od všedního maratónu.

Ten den už některé náznaky bylo možno vidět už od chvíle, kdy někteří končili se školou a v práci. Počínaje pečlivě připravenou hranicí, konče bezchybně nalíčenými děvčaty. Tento den je pro ně zcela výjimečný. A vše si musejí připravit tak, aby se jejich plán uskutečnil. Sebemenší chyby se nemohou nijak tolerovat a odpustit.

Začíná to už správným výběrem koštěte, které zaručí, že bez újmy na zdraví, odlétnete kamkoliv chcete. To je jediný cíl, o který tu vlastně jde. Ostatní je vedlejší a používá se jen pro efekt. Jako u akčních filmů.

Když je vše hotovo a jsme se vším spokojení, čekáme na nejlepší příležitost, jak do toho praštit. Večerní doba je nejideálnější. Málo světla (nepočítáme-li to z lamp). A případné světelné efekty, kupříkladu startovní trisky, budou mít větší působnost, než tomu bývá za denního světla.

Tak by se mohlo brát dnešní pojetí čarodějnického svátku. Poslední den v dubnu. Je zvláštní, že nás jeden den děvčata opouštějí a na svých prvotřídních koštětech odlétají kamsi, druhý den se musí (spíše: měly by) vrátit, abychom je pod rozkvetlými třešněmi políbili. Jak tomu bývá prvního května. Prvního máje.

Dozvuky celého vyplánovaného svátku se šíří do poledních časů prvního května, kdy se kamarádky mezi sebou svěřují, jestli uschly a popřípadě, kdo jim dal pod třešní májovou pusinku. V horších případech se navzájem utěšují, že to třeba vyjde příští rok. Takže se mohou nač těšit.

Vše beru jako naprosté čarodějnické šílenství. Své jsem mohl vidět, když jsem se v pátek procházel po městě: hned tři malé čarodějky se připravovaly na svůj velký den. Svůj velký odlet. Sice košťata nevypadala jako ta z příběhů o Harry Potterovi, ale snad svůj účel splnila. Šlo o náhodné setkání, takže nevím, jak dopadly. Zda se druhý den ze svého velkolepého odletu vrátily, aby neuschly. Berme ale v úvahu, že šlo o malá dítka…

Našim drahým polovičkám a dalším osobám něžného pohlaví v tuto chvíli nezbývá nic jiného, než je přivítat s otevřenou náručí, že se v pořádku ze svého čarodějnického výletu vrátily, a pokud ještě nebyla příležitost (styďte se!) je políbit, co nejrychleji učinit a napravit! A těm chudinkám, které se sice ve zdraví vrátily, ale na prvního máje bohužel uschly, nezbývá než je utišit se slovy, že třeba za rok…

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00