Poslední slovo: První volby

neděle 23. květen 2010 19:40

Dá se předpokládat, že budu psát o volbách, když teda budou příští víkend. Však by se nestalo nic hrozného, kdybych o nich opravdu napsal. Vždyť se do mé generace vkládají naděje! Vždyť patřím mezi ty, pro které budou tyto volby vůbec první, které můžeme nějak ovlivnit. Vždyť po prvé budu nervózní, jak dopadla mnou favorizovaná strana, které jsem s čistým svědomím daroval svůj hlas.

Jediným háčkem může být fakt, že jsem zde nikdy předtím o politice nepsal. Nenapadá mě jediný článek, ve kterém bych se nějak o politice, o politicích, jakkoliv zmínil. Upřímně, bál jsem se. To máte tak, že si něco slíbíte, něco naplánujete, že budete v pravidelných intervalech dělat, ale pod jednou podmínkou. Možná vás to nikdy nenapadlo. Já jsem to měl celou dobu v hlavě. O politice jsem určitě psal, ale někam jinam.

A že bych to teď slavnostně porušil? Že bych konečně prolomil ledy a dal internetovým čtenářům najevo, co si opravdu o nejvyšší politice myslím? Nevím, nevím. Jak by to pak dopadlo? Vyvolal bych diskuzi plnou kontroverzních reakcí. Zřejmě.

Přece jenom jsou tyto volby pro mě výjimečné. Krom toho, že jsou mými prvními, do kterých se mohu aktivně podílet, zároveň se rozhoduji komu dát svůj hlas. Z venku na mě působí hned několik sil, které se mě snaží ovlivnit. Od všudypřítomný billboardů s obličeji politiků, po rady z rodiny. Nesmím zapomenout i na své přátele, kteří půjdou taky po prvé volit.

Názorů je spousty. Teď si jen vybrat. Přiznám se, že jsem ze začátku bilancoval hned u několika stran. Prošly mnou hned tři strany, při čemž asi té třetí dám hlas. Mé poslední slovo. Jen pro zajímavost: Česká pirátská strana, Věci veřejné a Strana zelených. Některé vás mohou překvapit, u jiných se jen pousmějete.

U „pirátů“ jsem to, pravda, bral z legrace. Vždycky, když vymýšlíte nějaký dobrý nápad, nejdřív vás napadnou všelijaké pitomosti a hlouposti. Však, komu by se nelíbilo, kdyby mohl legálně stahovat data z internetu. A krom toho jejich předvolební klip není nic moc.

U Věcí veřejných mě jako první (asi) nadchla přímá demokracie. Sami bychom si volili prezidenta. To tu ještě nebylo, tak proč ne. Jenže! Všechny nové věci mají nějaké háčky. Prezidentskou volbu při předcházela obrovská předvolební kampaň, ale kde na ni vzít peníze? A pak si vybrat co je lepší: nadávat na politiky, nebo na sami sebe…

A u zelených zůstanu. Ondřej Liška mi je sympatický. Jiřinu Šiklovou, která je „jedničkou“ v našem kraji, znám jakž takž osobně. A dokonce je v kandidátce i Martin Věchet, organizátor Open Air Festivalu v Trutnově, který se znal s mým tátou. Přijde mi, že Strana zelených není špatná strana. Tedy krom toho, že má malou šanci překročit těch důležitých pět procent.

A hned na začátku jsem měl úplně jasno, koho volit nebudu. Počínaje těmi velkými levicovými, konče těmi pravicovými. A podnětů bylo vícero. Vyjmenuji hlavně ten klip Marthy Issové a Jiřího Mádla „Přemluv bábu“.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00