Poslední slovo: Příběhy píše život

neděle 12. září 2010 09:00

Člověk si říká, co ho nadcházející týden čeká, že určitě nic vzrušujícího, ať má naplánovaného cokoliv. Stejně ho něco překvapí, něco, co si sám nenaplánoval, co sám nečekal. Jako mě. Smrt, mediální hádka, město kultury a neznámý recitátor básní.

Začneme smrtí a mediální hádkou. Souvisí to spolu, bohužel. Ale má to své důvody. Zemřel Pavel Melounek, filmový producent a publicista. A jak to tak bývá, někdo musí napsat nekrolog. Jeho kamarád Tomáš Baldýnský jej Lidovým novinám odmítl, což záhy vysvětlil ve svém středečním Posledním slově (dokonce mu i z Lidovek volali, aby už něco podobného nepsal). Místo něj se do tvůrčí práce pustil filmový a hudební kritik Jan Rejžek. Po svém, což některé pohoršilo. Krom „vyřizování účtů“, prostřednictvím právě zmíněného Posledního slova, se ozval i novinář a publicista Miloš Čermák na Facebooku. Právě Facebook byl jedním ze zprostředkovatelů, kam mohli přátelé zmíněných (u Jana Rejžka se nic neobjevilo) novinářů napsat své sympatie a nesympatie k nekrologu.

Co si o tom myslet? Když novináře máte v úctě, je to těžké. Neradi byste na jejich adresu vyřkli negativní ortel. Bylo by to proti vaší srsti. Pan Rejžek napsal nekrolog podle svého a reakce Tomáše Baldýnského je oprávněná. Tak je na každém, na jakou stranu se přikloní.

Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 se stala Plzeň. O jeden hlas porazila konkurující Ostravu. Patřím k těm, kteří pláčí. Nevím, jak je kulturně vyspělá Plzeň, ale o Ostravě je slyšet více. „Ostravského“ Rudu z Ostravy zná snad každý, nebo alespoň z doslechu. Nesmím opomenout ani již zesnulého Jana Balabána, který byl mistrem svého umění. A nebyl jediný. To mě potěšil sloupek Jáchyma Topola! Co známe z Plzně? Pivo a… tu nechvalnou právnickou aféru. Nic pěkného. Proč ji tedy porotci vyhlásili jako budoucí Evropské hlavní město kultury pro rok 2015? Že by proto, že leží blíže k Praze? Blíže ke středu republiky? Kdo ví… Každý ale určitě uzná, že by si to Ostrava zasloužila více. Ledacos by se v ní zlepšilo. Změnilo. Alespoň malými krůčky. Ať už Ostrava nebude Evropským hlavním městem kultury, pro nás – nejen pro Ostraváky – bude.

A ten neznámý recitátor básní? Člověk by příhodu snad i okomentoval, že příběhy píše sám život. Procházel jsem se po našem velmi historicky pěkném náměstím. Uprostřed se skví Mariánský sloup M. B. Brauna, jehož busta stojí opodál, a jehož Ctnosti a Neřesti hrdě stojí v nedalekém barokním Kuksu. To jen zlomek z architektonických památek v našem městě! V sobotním slunečním dopoledne jsem potřeboval jít na poštu a koupit noviny. Zastavil mě neznámý pán. Prý mi chtěl přednést dvě básně se satirickými podtexty. Řekl jsem si, proč ne. Když mu to udělá radost. Zarecitoval mi. Při tom hleděl kamsi. Já jsem hleděl zřejmě „do blba“. Na blba raději ne. Obsah básní si nepamatuju, jen „o čem byly“. První byla o bříze (zřejmě v ní byla ukryta povaha člověka, povaha lidí v naší zemi). Druhá měla satiricky komentovat náš vstup do NATO. Nemohu posoudit, zda se tomu tak povedlo. Jednak si báseň nevybavím, jednak neznám plusy a minusy NATO. Zda je dobře, či ne, že v ní jsme. To není důležité. Důležité je vyvrcholení našeho náhodného setkání. Prý se prochází po hradech. Řekl některé, které neznám. Mám se stydět? A náhle, nepřekvapivě, se z něj vyklubal takový ten slušný týpek, který „žebrá“. Dal jsem mu dvě koruny. Snad se mu budou hodit.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00