Konec světa

neděle 22. květen 2011 19:30

Včera měl nastat konec světa. Nějaký podivín jej totiž předpověděl právě na 21. května 2011, kdy uplynulo 7000 let od potopy, kterou známe z biblických příběhů. Konec světa nenastal. Já v klidu mohu napsat tyto řádky, vy si je v pohodlí domova, nebo při západu slunce pod širým nebem (už není takové vedro, co bývalo), můžete přečíst. Nikdo a nic nám v tom nebrání.

V čem se stala chyba, že předvídaný konec světa nenastal? Nastane? Kdy?

Kdybych měl pevně věřit, že jednou nastane nějaký závěr tohoto bytí, a já se ho dožiju, bral bych v úvahu příští rok, tedy – 21. 12. 2012, podle Májů. I podle toho vznikl film 2012, který jsem zatím neviděl, ale určitě se na něj podívám. Předpokládám, že se tvůrci vyřádili nad pohledem, jak by mohl tento svět zaniknout, skončit…

Dejme stranou otázku nad tím, jestli opravdu nějaký konec světa nastane, a už vůbec polemiky nad otázkou, kdy. Upřímně na vyřešení těchto nevyřešitelných otázek nemám. Zkusme se podívat spíš na otázku, jak takový konec světa může vypadat.

Bum. Křach. Nic. Možná tato slova charakterizují nějaký, zatím nepopsatelný, způsob jak by mohl konec světa vypadat. Pochybuju, že zanikne sám od sebe. Pochybuju? Nemyslím si to. Je pravděpodobnější, že mu v tom něco pomůže, nebude na to sám.

Zadal jsem si do vyhledávače obrázků „konec světa“ a většina fotek ukazují úkaz, při kterém do zeměkoule narazí nějaké obrovské těleso (asi meteorit), které svět zničí. Je to možné. Rozhodně pravděpodobnější, než by se měli „praví věřící“, jak předvídal ten podivín na včerejšek, vznést a zbytek populace žít v mukách. Promiňte, ale to jsou nepředstavitelné fantasmagorie. Ani se nedivím, že po „nekonci světa“ ten podivín, který má na starosti síť křesťanských stanic Family Radio, zmizel. Neukazuje se veřejnosti a neví se o něm.

Podle mého jsou tyto teorie, že by se lidé, kteří opravdu věří, vznesli k nebi a ostatní by žili v mukách, opravdu pitomé a nebojím se říct, že ti, kteří jim bláhově věřili, jsou blbci. Ale to tak bohužel bývá i ve slušné společnosti, že lidé věří všemu a zarytě si nenechají vymluvit, že by tomu mohlo být jinak. Avšak, kdo je „pravý věřící“? Kdo si zaslouží, aby se vznesl k nebi a nežil v mukách?

Není naší kompetencí na to odpovídat. My nemůžeme říct, že ten a ten věří a má právo, nebo jeho víra je vstupenkou, jít do nebe. A nemůžeme říct, že když tamten nevěří a pochybuje o existenci Boha je zatracenec a zaslouží si jen muka, beznaděj a kdovíco ještě. Na to vážně nemáme právo, ať je naše filozofie jakákoli.

A kdoví, jestli vůbec nějaký konec světa nastane. V jakékoli formě, podobě. Když nenastal včera a my si nadále můžeme užívat života, třeba nenastane ani toho bájného dne 21. 12. 2012. Třeba si vánoc v příštím roce užijeme dosti.

A když včera nenastal konec světa, tak aspoň v tuto chvíli nastal konec tohoto útvaru.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00