Před maturitou II

neděle 29. květen 2011 09:00

Zítra to „zase“ vypukne. Po nějaké době přijdeme do školy a sedneme do lavic. Tentokrát nám ale naše učitelka nebude vykládat novou látku, nebo pokračovat v té předchozí, ale učitel, který nás daný předmět neučí, nám rozdá zvláštní archy. Začíná nám totiž státní část našich maturit. Státní část naší zkoušky z dospělosti.

Nikdo netuší, jak to celé dopadne. Celkový verdikt se dozvíme až v polovině června. Dokonce až po přijímacích zkouškách na vysoké škole. Naši mladší kolegové se od příštího roku nemusejí těchto časových nesmyslů vůbec bát. Od příště prý maturity začnou písemnou částí, až poté budou ty ústní. Jen my to musíme takhle přečkat.

Jak vlastně vypadá taková příprava na státní část maturit? Je úplně odlišná od té ke školní. Nejsou žádné vypracované stohy papíru, kde si pročtete pětadvacet otázek, které se student učí. Nic takového. Student má před sebou buď příručku k maturitě, kterou si koupil v knihkupectví, nebo sedí u počítače a na internetových stránkách nových maturit si zkouší nějaké testy, a nebo se neučí vůbec. Co by se taky měl učit, že. Ano, mohl by si procvičovat úlohy, které najde v příručce nebo na internetu, ale přece jenom je přesvědčen, že v tom zvláštním archu daného předmětu nakonec budou úplně jiné úlohy. Třeba v příručce pod úlohou číslo 3 najde zadání, kde má určit, ve kterém z uvedených příkladů je užito lichocení za účelem manipulace a v testu se mu pod tím samým číslem úlohy objeví úplně jiná úloha, jiné zadání, jiné věty…

Takže se někteří něco učí, jiní ne. Někteří si ještě poslední víkend před testem a slohem opakují nějaká předepsaná pravidla, ale jiní si povyrazí s přáteli za zábavou. Nebo se jinak rozptylují, aby taky nad tím maturitním (m)učením neseděli pořád. I já jsem měl takovou nabídku. Mohl jsem si jít na diskotéku zatrsat v rytmu tanečních mágů z německé hudební scény, ale odolal jsem. Jak se totiž znám, následující den by nebyl extra úžasným. Riskoval bych nedospalost, bolení hlavy a dalších neřádů, kteří by mě mohli ovlivnit před blížící se maturitními zkouškami. Však se svět taky nezbořil. Ani v tu chvíli, kdy jsem se omluvil, že opravdu nepojedu, nenastal konec světa. Vždyť se bavit můžeme taky jindy. Příští týden. A bylo by toho určitě ještě víc ke slavení. Sice ne úplně, protože se výsledky dozvíme opravdu až v červnu, ale napít se na to, že už mám z maturitních propocených chvil všechny za sebou, to za to určitě stojí. To už žádné omluvy a výmluvy, že druhý den musím být fit, nebudou platit. To už budu muset jít s přáteli slavit povinně. A přiznám se vám, že i rád.

A ještě, než mi opravdu ty krušné didaktické testy a písemné práce z mateřského a cizího jazyka zaklepou na dveře, rád bych tu něco okomentoval. Vedoucí Pátku Lidových novin Dan Hrubý ve svém článku „… a Přerov je v háji!“ totiž napsal (zkráceno): „Každý páteční večer vysílá Česká televize nový seriál 4teens. V oficiálních materiálech se praví: ‚věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let‘. Po pravdě řečeno, neznám jediného normálního teenagera, který by trávil pátek večer doma a sledoval televizi. Česká televize se tak dopustila počinu, který umožní především rodičům a prarodičům, aby nahlédli do světa smyšlených gymnazistů, zatímco jejich skutečné děti se v nejbližším klubu zhulí trávou.“ Nevím, jak jiní, ale já fakt netrávím páteční večery v klubu. Já tam totiž zajdu až další den.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00