Rozjímání po maturitě

neděle 5. červen 2011 09:00

Mám po maturitách. Úspěšně sice zdaleka ještě ne, respektive se na konečný výsledek budu muset pár dní počkat, ale už mám po všem. Praktické za sebou, ústní za sebou a písemné taky. Jenom u těch písemných nevím, jestli jsem za vodou. Než se ale dozvím verdikt, čekají mne tři přijímací zkoušky na vysoké v Praze a v Hradci Králové. Upřímně bych byl raději šel do toho Hradce.

Na tomto místě bych rád poděkoval všem svým čtenářům a přátelům, kteří mi všelijak drželi palce a pěstě a všelicos, co se držet dá.

A jelikož v tuto chvíli už s maturitami nic neudělám, a můžu jedině doufat, že celý výsledek bude kladný, mám tu pár poznámek na jisté události.

Nejprve jednu kratičkou, která se týká mého minulého rýpnutí do článku Dana Hrubého z Lidových novin, který také trochu rýpavě okomentoval vysílání seriálu 4teens z produkce České televize; pochyboval, že se na něj bude v pátek večer dívat cílová skupina mladých nad patnáct let. Ti, kteří mají vysílání pořadů České televize na starosti zřejmě vyslyšeli jeho pochybnosti, tudíž seriál přehodili na úterní večer. Dá se říct, že trochu riskují, když jej dávají do televizního souboje s nováckou Ordinací v růžové zahradě 2, ale brát jim to nebudu. Ovšem, jak napsal Dan Hrubý, páteční večer před televizí mohli sledovat snad jen babičky a dědečkové ve chvílích, kdy se jejich vnuci a vnučky „zhulí trávou“ v nejbližším klubu – tomu už tak asi nebude; a mladí diváci budou mít o něco ochuzený pocit ze seriálu.

Další poznámka se týká těch mých uplynulých maturit. Spíše jejich výsledků a různého cirkusu okolo nich. Panuje tu totiž diskuze, jestli má Cermat, společnost, která státní maturity má na starosti, zveřejňovat výsledky testů a zadání (klidně ještě před zkouškami). A když ne Cermat, tak jestli toto zveřejnění jinou společností nepodléhá porušením nějakých zákonů a jistých autorských práv. Osobně jsem pro, aby se takové výsledky a případné komentáře zveřejňovaly, jak tomu udělala společnost EDUin na svých internetových stránkách. Sám jsem stránky navštívil, sám jsem si na odkaz pro příslušný komentář k zadání kliknul… A jsem na jednu stranu spokojen. Vím, jaké měly být výsledky, jaká správná řešení a v některých případech se chytám za hlavu, že jsem tak při zkouškách neokřížkoval. Přiložený komentář beru už jen jako takový bonus, sice neřeší, proč ten a ten výsledek má být opravdu tak a tak, ale i některé komentáře, které se pozastavují nad smyslností dané úlohy, jsou zajímavé. Jako porušení nějakých zákonů a autorských práv bych to nepovažoval. Však bez toho se student nedočká správných odpovědí a mohl by se jen chytat za hlavu ve chvílích, když mu bude předáno maturitní vysvědčení, ve kterém bude stát, že uspěl na 80 %, ale už se nedozví, z jakého důvodu.

Venku svítí sluníčko a je teplo. Psáno po sobotním poledni. Snad tomu tak bude i nadále. Jak napsal ve svém sobotním sloupku Prach a broky Jiří Peňás, redaktor LN: „Červen je v dětském věku měsícem, v němž se kloubí nervy (písemky, zkoušení a takové věci) s nadějí (brzy to skončí). Proto, milé děti, klid, už to máte za pár!“ Doufejme. Opravdu mě nic jiného nečeká, než přijímací testy a pohovory na další stupeň studia.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00