(Ne)šťastné přijímačky a maturita

neděle 19. červen 2011 09:00

Mám už za sebou všechno. Jak přijímačky, tak i maturitu. A výsledek maturit už taky znám: uspěl jsem a v pondělí převezmu vysvědčení a všechna možná potvrzení k tomu potřebná. A jak dopadly přijímačky?

První zkoušky, které jsem skládal v Praze, kam jsem se hlásil na žurnalistiku, nedopadly. Nedostal jsem se do druhého kola, nepokořil jsem potřebný počet bodů. Nejhůř, respektive nejméně, na tom byla moje znalost angličtiny. Ale nevadí.

Další přijímačky jsem skládal na Univerzitě Hradec Králové. Měl jsem štěstí, že jsem se v Praze do druhého kola nedostal, musel bych pak řešit případné křížení obou zkoušek. Tady mě čekaly dvě zkoušky: čeština a přijímací pohovor. Nevím, jestli jsem přeci jenom nebyl moc zbrklý, ale na Literární dokumentaristiku a teorii čtenářství jsem se nedostal. Málo bodů. Uvažuju nad tím, že jsem pány profesory u pohovoru moc nepřesvědčil, že mám vážný zájem o tenhle obor, kdoví jestli jsem ho opravdu měl, každopádně jsem pak jistě ztroskotal u češtinských znalostí.

Zdálo se mi, že jsem na tom s přijetím na vysokou školu na štíru. Dvakrát mě nevzali. Dvakrát jsem neuspěl. Byl jsem z toho opravdu špatný. Už se mi začaly honit hlavou myšlenky, co budu dělat, když ani na třetí pokus o přijetí neuspěju. Přišel bych o sirotčí důchod, musel bych si hledat práci. A mnoho dalších starostí.

Nevím, v čem to nakonec bylo, zas tak jsem se na ty poslední zkoušky nepřipravoval, ani po tom fiasku den předtím a v Praze. Možná jsem přeci jenom už trochu tušil, do čeho jdu. Co mě v testech čeká, v čem jsem minule udělal chybu…

Každopádně jsem se na potřetí přijímacím zkouškám postavil čelem a uspěl jsem! V testu jsem dokonce získal o čtyři body více, než v tom předešlém. A zřejmě jsem, tentokrát paní profesorky, okouzlil a přesvědčil, že opravdu o obor Jazyková a literární kultura, který dříve studoval můj bratr, mám zájem.

Ptaly se mě na češtinské záležitosti. Ty jsem za pomoci paní profesorky dal dohromady. Její kolegyně se mě zeptala na četbu. Popovídali jsme si o Máchově Máji a dospěli jsme k tomu, že je zrádné si do seznamu dávat díla, u kterých jsem dříve viděl filmové zpracování. Prý mi tak byl zapovězen pohled pod povrch. Ale uznaly, že jsem se s rozborem této skladby popral.

Tak jsem uspěl a minimální počet jsem překročil o 13 bodů. Myslím, že je to na konec všech pokusů o vyšší vzdělání můj úspěch. Nemusím nic řešit. Stále budu studentem. Teď si jenom počkat na rozhodnutí, že mě opravdu přijali mezi sebou.

Takže v tuto chvíli můžu považovat svůj středoškolský život za uzavřený a úspěšný. Teď mě čeká začátek života vysokoškolského a přesvědčit své blízké, že na to mám a obor budu studovat lépe než bratr, který přestoupil na teologickou fakultu. Určitě mi to dá zabrat, ale já se s tím budu muset, jako s Máchovým Májem, poprat.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00