Zkažená mládež

neděle 26. červen 2011 09:00

Během prázdnin míváme více času k věcem, které jsme o školním roce nestíhali a neudělali. Od doby úspěšných maturit a přijímaček a tak vůbec zdařilém ukončení středoškolského života mám více času zhlédnout některé filmy. A před pár dny se ke mně dostal jeden snímek, který ve mně zanechal takový emotivní zážitek jako žádný jiný před ním. Zkažená mládež.

Zjišťuju, že se mi o tom nebude lehce psát. Možná by stačilo jen napsat, že jsem ten film viděl a že ho doporučuju a dal bych od toho ruce pryč, ale není to málo? Neměl by se nad tím člověk zamýšlet? V hlavě si přehrát určité scény, které byly v tomto případě asi ty nejdrsnější, a popřemýšlet o nich? Vždyť o to tvůrcům asi šlo: zobrazit problém mezi mládeží opravdu nejdrsnějším způsobem.

Rychle přejedu fakta: estonský film o šikaně. Jak jsem už zmínil, ve filmu je šikana zobrazena snad tím nejdrsnějším způsobem. Asi by se na tomto místě neslušelo, abych některé scény popisoval, však se můžete na snímek podívat sami. A taky by ve vás cosi zanechal, jako cosi zanechal ve mně.

Máme tu před sebou partu mladých lidí. Chodí na střední školu. Tráví volný čas. Baví se. Ale… Trnem v oku některých z nich je Joosep, outsider třídy. Tichý, nemluvný. A proto si z něj určitá část třídy tropí žerty. Jak velké a jak jejich žerty budou postupně gradovat si nechám pro sebe. Každopádně zbytek třídy tomu všemu přihlíží. Chvílemi zjišťujeme, že jim to je docela proti srsti, ale jindy to podporují, respektive nic proti tomu nedělají, jenom přihlíží, hlavně tedy dívky.

Jednou se ovšem za slabého Joosepa postaví Kaspar, a proto se terčem šikany stane i on.

Když celý film ohodnotím po umělecké stránce, je natočen velmi dobře. Mládež tu je zobrazena opravdu věrohodně. Dokonce i se samotnými scénami s útoky si tvůrci opravdu „pohráli“, ale bohužel mě zklamala poslední a finální scéna. V jídelně to všechno skončilo. Nepovím jak, ale jakým způsobem ten čin byl natočen je oproti celému filmu opravdu průšvih (ne-li výsměh). Divák by určitě čekal akčnější přístup.

Ale i tak ve mně Zkažená mládež zanechala naprosto nevídaný zážitek. To se jinému snímku snad nikdy předtím nepodařilo. A jak tak přemýšlím, nevím, jestli bych se na ni podíval znovu. Jak to bývá u jiných filmů, které můžete vidět dvakrát, třikrát, pětkrát nebo desetkrát. Tento asi jen tak ne. Možná za pár let.

Při probíhaných titulkách můžete vstřebávat své pocity z proběhlého příběhu. Však si spolužáci mohli Joosepa nevšímat a tím by se stal outsiderem se vším všudy. Ale, jak byste zjistili z jiného filmu (Zlo mezi námi), které se také zabývá šikanou, ale jiným způsobem, provokatéři chtějí pociťovat nadvládu nad slabými. V extrémnějších případech snad touží po krvi, po největším ponížení, jaké oběť prožije. Upozorňuju, že u tohoto filmu jsou opravdu tak drsné scény, že by se kdekomu mohlo udělat špatně – ale musíme problému čelit. A taky můžete popřemýšlet, jak se (jak by se měli) zachovali ti, kteří mohli (měli) pomoct.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00