Adventní čas

neděle 27. listopad 2011 16:24

Začíná advent. Každým týdnem budeme víc a víc očekávat Štědrý den, jak se říká „příchod narození Ježíše Krista“. S tím jsou samozřejmě spojeny i nekřesťanské záležitosti. Jakože ve spěchu sháníme dárky, ve výlohách na nás vykukují nejrůznější propagační letáky a nabádají nás, abychom svým dítětem a svým přátelům a partnerům nakoupili zrovna to a to. A na nás je se rozhodnout, jestli koupě bude výhodná nebo ne; jestli to obdarovaným vůbec udělá radost.

S adventním časem přichází zima. Tradiční podoba zimy je, že chumelí. Ráno se probudíme a vidíme, že máme zasněženou zahradu a že je potřeba odklidit sníh z chodníku před domem, protože zrovna tohle za nás nikdo jiný neudělá. V tuto chvíli můžeme být ale v naprostém klidu, protože nesněží. Tedy alespoň ne u nás, ve Východních Čechách. Takže jedinou naší starostí může být jen to shánění dárků.

Myslím, že jsme si začátek adventu každý představoval jinak. Kdyby opravdu nějak hustě nasněžilo, nedivil bych se. Kdyby mě maminka poslala odklidit sníh z chodníku, nedivil bych se. Teď mi nezbývá nic jiného, než se nedivit nad pouhou zimou, která venku vládne. Nic jiného. Vždyť i ty stromy jsou připraveny na bílou pokrývku! Tak, co je?!

Neměli bychom se ale hněvat a stěžovat si, že. Protože advent je časem příchodu, který by měl být doprovázen pohodou a pokojem. Žádné stěžování si, že není sníh a že není všechno tak, jak jsme si představovali. Dá se říct, že bychom měli být spíše rádi, že nemusíme s lopatou ven a mrznout při odklízení sněhu. Aby pak děti neměly potíže se sněhulákem.

Místo toho všeho bychom si měli sednout ke krbu – taky taková vánoční a sváteční představa – a být prostě v pohodě. Zapálit první svíčku na adventním věnci. Nenechat se ničím a nikým rušit, užívat si pohodlí v křesílku a tak dále. Když nám to pomůže, můžeme si pustit nějakou hudbu pro potěchu duše, podle našeho gusta. A až se bude stmívat a třeba bude i trošku smutno, můžeme si v televizi pustit přenosy adventních koncertů a taky třeba těch pár korunek přispět na dobrou věc. A nebo si pustit jiný pořad, kde si se známou osobností povídá buď evangelický farář nebo katolický kněz ne jen o víře a Bohu.

Ale než se ke vší pohodě a pokoji uchýlíme, čekají nás všemožné povinnosti. Studenti se stále musejí učit; vysokoškoláci k zápočtu. Pracující musejí chodit do práce, aby vydělali nějakou tu korunu třeba právě ke koupi dárků.

Hlavně si však musíme zachovat zdravý rozum. Nesmíme dopustit, aby nám ze všeho nepřeskočilo. Ty všemožné reklamy a vánoční výzdoby ve výlohách a na ulicích můžou zapříčinit nemožné. Na to pozor! Na to negativum všude kolem. Na ty mega, hyper, super a jiné markety. Na všemožné akce. To je asi jediné, co na blížícím se svátkům nemám rád. Ty konzumní veletrhy a komerční požírače peněženek.

Tak i já si zachovám zdravý rozum a půjdu od toho hned pryč. Půjdu si radši přečíst povinnou literaturu, pustit nějakou muziku, nebo se podívat na rozhovor se známou osobností.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00