Ano, stahuju (ne)legálně

neděle 29. leden 2012 19:00

Poslední dny žije internetový svět protipirátskými zákony všeho druhu. Jedna strana uživatelů se pochopitelně bouří všemi možnými způsoby. Kupříkladu se starají o takzvané hacknutí různých stránek. Nebo různě pozastavují činnost svých internetových stránek na protest prohlášení uživatelů na druhé straně, kterým se už nelíbí, že jsou jejich díla kradena.

Patřím k těm uživatelům, kteří různě po síti stahují data – převážně tedy filmy a hudbu. Takže se mě tato situace jaksi týká. Když se to vezme natvrdo, že by různé protipirátské zákony platily i u nás, mohla by se u mě stavit protipirátská policie, zkontrolovat mi data v počítači, popřípadě si prohlédnout cédéčka a zjistit, že ve směs nejsou originální, takže jsem se dopustit zločinu a můžou mne tedy obvinit za stahování (kradení) děl chráněných autorskými právy.

V tuto chvíli mně ale nic nehrozí. Samotné stahování je u nás (zatím) legální. Ano, sice si vypaluju hudbu na cédéčka, ale neprodávám je a netěžím z toho zisk. Neúčastním se pirátství. Hudbu vypaluju pro vlastní potřebu. A v případě filmů: Ano, občas si nějaký snímek stáhnu, ale po zhlédnutí jej smažu (abych si mohl stáhnout další).

I toto by ovšem mohlo být protizákonné. I kvůli takovýmto „maličkostem“ bych mohl skončit u soudu. Můžu být tedy rád, že samotné stahování je dosud legální.

Pokud tedy zákony SOPA, PIPA, nebo ACTA (co prohlašují si můžete vygooglit) budou platné i u nás (pominu-li, že „jsme podepsali“ zákon ACTA v Tokiu), bude to pro mne, jako pro běžného uživatele špatné, obtížné. Ať už proto, že bych stahoval nelegální data, tak i proto, že by pod nejrůznějšími nátlaky z řad úřadů skončily různé servery, jako nedávno zablokovaný Megaupload. Takže bych nejenže nesměl stahovat, ale také bych nemohl od ničeho stahovat. Výjimkou by samozřejmě byly stránky, které poskytují legální pořizování dat. V případě hudby třeba iTunes nebo MusicJet, nebo oficiální stránky daného interpreta, který by právě přešel k takovémuto šířené své desky – dal by ji k dispozici na internet.

A dostali jsme se k těm, které nejvýrazněji stahování dat poškozuje: autora a vlastníka autorských práv. Kvůli těmto lidem, uživatelům internetu, je všechen ten humbuk. Ti si připadají být okradeni a ochuzeni o peníze. Ano, s tím souhlasím, ale… Jako fanoušek interpreta bych požadoval za slušné peníze kvalitní poslech, což se občas u některých hudebníků nestává. Potom bych si mohl říct, že jsem tři sta korun (pokud jsem je tedy měl k dispozici) mohl utratit za něco smysluplnějšího – i přes ten překrásný pocit fyzického vlastnictví alba, který je k nezaplacení. Proto si raději album stáhnu a poslechnu, a pokud se mi nebude líbit, s čistým svědomím jej smažu. V opačném případě bych jej musel skladovat u počítače a při každém pohledu bych si říkal, proč jsem si to jen kupoval? A že hudebníci díky stahování přicházejí o peníze? Mohou je přeci zase nalézt třeba prostřednictvím koncertů. Uznejme, že živá hudba je přeci jen jiný šálek čaje.

A na závěr jen podotknu, že jsem při sepisování těchto řádků poslouchal svého oblíbeného Skrillexe (pro představu: hudebně zařazený do dubstepu), kterého jsem (ne)legálně pořídil na internetu.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00