Děti si nemají kde hrát

neděle 11. březen 2012 17:30

Ilustrační foto.

Jako malý jsem si hrával na hřišti, stejně jako většina mých vrstevníků. Dětské hřiště bylo pro mě, co by kamenem dohodil. Takřka u domu, jen přejít křižovatku. A už teď je zvláštní, že o „našem“ dětském hřišti mluvím v minulém čase. Bohužel už, zdá se, není.

Byly tam různé prolejzačky, lezecká stěna, kolotoč, houpací koně, pirátská loď, hrad… A teď je na dětské hřiště hrůzný pohled. Když jsem šel kolem, trochu jsem se toho lekl.

Teď už tam loď není, hrad byl „srovnán se zemí“, různé prolejzačky s lezeckou stěnou včetně sítě, na kterou bylo možno vyšplhat… vše bylo uřezáno. Jediné, co zůstalo, je kolotoč a pár houpacích koní, ale za to ve strašném stavu. Jako by jim někdo ublížil.

Co se stalo? Kdo to udělal?

Nabízí se, že jde o opravu. Taky to už chtělo pořádnou rekonstrukci. Ale současný pohled na celé dětské hřiště tomu, bohužel, nenasvědčuje. Spíš to vypadá tak, že se kdosi rozhodl s dětským hřištěm nadobro skoncovat. Zabránit tomu, aby si děti mohly kde hrát.

Kde jsou ty časy, kdy jsme tam jako malí chodívali a lezli po stěně, skákali z bezpečné výšky hradu, hráli si na piráty, houpali se na pneumatikách, otáčeli se na kolotoči a jen tak blbli a zabíjeli svůj volný čas?

Postupem času to ale šlo s dětským hřištěm u knihovny ke dnu. Bohužel. Jelikož byl ze začátku volně dostupný, hrávali si tam i mladí neposlušní človíčci, kteří svou činností různé vymoženosti postupně ničili. (Na rozdíl od „sousedního“ hřiště v jiné části města, kde stále snad je jen vláček, bylo toto hřiště opravdu vymakané.) Proto bylo hřiště postupem času časově omezeno. Na večer se zavíralo. Snad to něčemu pomohlo, i když se tak nezdá.

Co tedy bude s dětským hřištěm dál? Bude se nám nadále nabízet ten hrůzostrašný pohled na současný katastrofální stav?

Nebo se někdo vzpamatuje a řekne si známý popěvek z písně skupiny Katapult: „A co děti? Mají si kde hrát…“, což ho donutí s dětským hřištěm něco udělat. Nejlépe ho opravit. Zrekonstruovat. Dát prostě možnost malým dětem, aby si mohly kde hrát. A ten někdo se bude nadále snažit, aby se něco podobného už neopakovalo, protože je přeci radost vidět šťastné (i když často zlobivé) děti, jak si hrají na budoucí piráty, jak se otáčí na kolotoči, lezou po stěně. Dělají všechno možné, co doma dělat nemůžou. Prostě budou mít možnost jít se ven vyblbnout.

Za malé děti tedy doufám, že současný stav je jen dočasný. Že jde jen o budoucí rekonstrukci. Doufám, že hřiště bude v pořádku, že ho někdo dá pořádně do kupy, což taky potřebuje. A doufám, že to nebude trvat dlouho a zas si budou děti moct kde hrát. Kde beztrestně, ale za to s mírou, zlobit a všelijak blbnout. A snad tomu tak bude, protože v opačném případě by to byla veliká škoda a promarněná šance alespoň něco slušného a záslužného pro město udělat.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00