Letní čas jako artefakt

neděle 25. březen 2012 20:45

V noci ze soboty na neděli se ve dvě hodiny ráno změnil čas. Náš denní rytmus se překulil ze zimního času na letní. Vstávali jsme tak o hodinu dřív. A opět se tu objevily hlasy bojující o zrušení této, zdá se nesmyslné, změny.

Taky jsem pro zrušení.

Rozumím tomu, že to mělo jakýsi smysl, který ovšem dnešní energetici vyvracejí. Nejsem sice odborník, ale taky se domnívám, že se změna času neprojeví na úspoře energie.

Mé přesvědčení může být možná ovlivněno důsledkem mého dnešního vstávání-nevstávání. Včera večer jsem se totiž díval na jeden americký film až do půl jedné v noci. A ráno, respektive dopoledne, jsem vstával kolem deváté – chcete-li desáté, což se záhy projevilo na mém celkovém denním pracovním výkonu.

Cítil jsem se a stále se cítím nevyspalý.

Někteří z nás takové každoroční změny můžou nést špatně. Obtěžují je bolení hlavy, deprese, porucha spánku a další zdravotní potíže. A jakmile se čas přesune na letní, hned se těší, až se přesune zpátky na zimní.

Už pro to by se čas měl sjednotit.

Změnu času u nás zavedl minulý režim. Takže to někteří z nás mohou považovat za artefakt minulosti, takovou „milou“ vzpomínku na komunisty, kteří stále sedí ve vládě…

I když se tu a tam ozvou tací, kteří jsou pro zrušení změny, vlivnější činitelé si stále budou říkat, že ke zrušení není smysluplný důvod. A funguje tu stále ten smysl, proč tu byl letní čas zaveden?

Zrušení letního času by se mi prostě hodila.

Neměl bych starosti s přeřazováním hodinek a budíků – naštěstí si některé technologie (v našem případě počítač a televize) dokáží přetočit čas samy, jaksi automaticky.

A každý rok bych se nemusel děsit představy, že zaspím – což se několikrát stalo. A že nebudu změnou času nějakým způsobem ovlivněn, jak je tomu například právě teď. A nemusel bych se děsit samotné skutečnosti, že se zase bude měnit čas.

Závěrem bych na letní čas použil repliku Oldřicha Kaisera imitujícího budoucího státníka v jedné ze slavných scének s Jiřím Lábusem (ve scénce šlo o desetiminutové přestávky): „Je to zbytečný.“

Ale je-li letní čas brán jako artefakt, může být nám za těžko se ho zbavovat.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00