Slavíci a Ztohoven (zase) provokují

neděle 25. listopad 2012 16:25

Umělecká skupina Ztohoven zase dala o sobě vědět. V galerii vystavila svoji Morální reformu, instalaci, která navazuje na jejich předešlou akci, při které zasílali politikům falešné SMS zprávy, aby je „probudili“ k morální reformě. A zase vyvolala rozporuplné reakce.

I když slovo rozporuplné zdaleka není na místě. V tištěných a internetových médiích jsem se totiž setkal s hlavně negativními názory. Nebo snad napsal někdo nějakou pochvalnou glosu?

Upřímně, mně se jejich způsob k přístupu „přímější demokracie“ docela líbí. A to i přes všechny neduhy, které to přináší a přineslo. (Upozorňuju, že se mi líbí snad všechny jejich projekty, se kterými jsem byl obeznámen, nebo mi přijdou přinejmenším sympatické. Hlavně tedy výměna sklíček u semaforů z rukou Romana Týce, jednoho z členů skupiny. A událost ohledně „nabourání se“ do vysílání České televize mi přišla alespoň zajímavá.)

Že se po zveřejnění mobilních čísel poslanců a hlavních politických představitelů naší země, objevily především anonymní a vulgární zprávy nepovažuju za problém skupiny Ztohoven, ač tomu svým způsobem napomohli. Musíme ale brát v úvahu, že jak sám říká „umělecký šéf“ v jednom z rozhovorů, vlastně většina čísel byla a je veřejně dostupná, takže jsme svým zástupcům mohli dát najevo, co se nám nelíbí a co si o nich vlastně myslíme, už dříve. Ti umělci nás k tomu jen ještě víc popostrčili. A že někteří kritizují vulgaritu a anonymitu, nepovažuju za problém skupiny, ale náš. Zřejmě totiž nejsme schopni napsat kritizující zprávu svým politikům sami od sebe a s podpisem. Že bez vulgarit, ani nemluvě. Smutné.

Každopádně mi přijde zajímavé, jak touto uměleckou instalací (ano, považuju to za určité umělecké vyjádření) členové vyjádřili určitý postoj k politice. Na místě mobilního čísla ministra vnitra stojí otazník a otazník je umístěn i u některých řadových členů sněmovny.

Jejich styl provokace se mi prostě líbí, je mi sympatická, a nechci z toho ven.

A o určitou provokaci se postaral Daniel Landa, který při přebírání bronzového Slavíka včera vysvětloval, proč končí s muzikou a proč se z něho stává Kouzelník Žito. Vzal bych to, mám určitý smysl pro provokaci, ale to by nesměla být prezentována tak, jak se o to postaral právě on. Podle mého to totiž hodně přehnal. A to jsem tady (na rozdíl od „zpěváka“) ještě slušný.

Možná by to všechno, co z jeho úst vylezlo (kritika nelegálního stahování, vzestupu komunistů a mediálního lynče patrně nejen na jeho adresu), bylo i sympatické, kdyby se u toho na jevišti Státní opery, kde vyhlášení Českých slavíků probíhalo, nechoval jako hulvát. Někdo na internetu přišel s tím, že snad šlo dokonce i o jakýsi výstup už v roli Kouzelníka Žita, ale to bych zase nepochopil, proč mluvil sprostě, proč byl očividně pod vlivem alkoholu a proč při tom měl v náručí kohouta?!

Tak mě tedy vítězství Tomáše Kluse jako zpěváka roku upřímně potěšilo a jsem rád, že jsme pokročili k, podle mě už celkem potřebné, proměně (svaté) trojice tradičních a docela pěkně nudných a tak předvídatelných vítězů.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00