Nevhodné umučení Krista

neděle 31. březen 2013 19:45

Venku, když se podíváte z okna, to v posledních dnech nevypadá na to, že by mělo být jaro. Pravda, asi před dvěma dny bylo docela hezky, teplota i stoupla k deseti stupňům, ale co na tom, časem to zase kleslo a zase nasněžilo. Letos to je patrně nejchladnější velikonoční období, co si pamatuju. Opravdu se asi není čemu divit, když zima přišla tak pozdě. Jaro tak patrně přijde později, počká si, až si to u nás ta zima naplno užije.

S právě probíhajícími velikonočními svátky se pojí jedna má historka, se kterou jsem se už pochlubil na sociálních sítích. Řeknu vám, něco takového jsem opravdu nečekal.

Velikonoce jsou nejdůležitějšími svátky křesťanů a v těchto dnech se lidi baví o tom, zda-li si to patřičně věřící, ale i nevěřící, uvědomují a připomínají. Ježíš byl zabit a ukřižován za naše hříchy. Trpěl za nás. Byl zrazen a mým jmenovcem třikrát zapřen (jistě ne náhodou jsem oddíl o Petrově zapření četl při pašijích). A abych si význam jeho oběti více uvědomil a možná ještě více představil – překvapilo mě, že se to v Bibli tak moc konkrétně neřeší –, podíval jsem se na Gibsonovo filmové ztvárnění Umučení Krista. Před lety jsem slyšel, že je to hrozný film, že se na to nedá koukat, že to mnoha věřícím vadí… ale nebylo to zas tak hrozné. Pro někoho patrně až příliš krve, ale mně to nevadilo. Nemyslím si, že by to bylo nějak přehnané, že by to celkovému uměleckému dojmu uškodilo. Možná naopak.

Už jednou jsem se tu přiznal, že stahuju filmy, seriály, hudbu. A většinou za to neplatím. Však je to samo o sobě legální, tak proč ne. S tím se pojí fakt, že jsem si Umučení Krista vyhledal na Ulož.to, jednom z největších úložištích na českém internetu.

A ejhle! Upozornění.

V televizích se po dvaadvacáté hodině setkáváme s upozorněními často. Poslední dobou vysílají stanice před „neslušnými“ filmy jedno upozornění za druhým. Buď z principu, protože jim tak káže zákon, nebo prostě proto, že následující pořad obsahuje tak drastické a krvavé scény či naopak velmi erotické pasáže, že to opravdu není vhodné pro děti a mladistvé. Taková ohlášení mě baví! A vždycky mě napadne ta všemi známá myšlenka, že cokoliv, co je zakázané, je naopak přitažlivé. Však si vybavíte tu scénu z Obecné školy. Takže, jakmile před takovýmto pořadem zazní takovéto upozornění, je více než pravděpodobně, že to mladší diváky ještě více navnadí, přiláká. Byť to pro ně tak určitě není.

A co se tedy dělo s Kristem, tedy s tím Gibsonovým umučením Spasitele, syna Božího? Po zadání názvu filmu se mi ukázalo upozornění, že se „chystám vstoupit na stránky s erotickou a sexuální tematikou.“ A následně šest bodů, které bych měl odsouhlasit, pokud bych chtěl ve vyhledávání pokračovat.

Přiznám se, že mě to docela zaskočilo. Ve snímku snad žádná lechtivá scéna přeci není, byť se to nabízí, jelikož tam vystupuje Máří Magdaléna, bývalá prostitutka. Takže, co se stalo? Neuniklo nám něco? Je mi záhadné, že si úložiště slova „umučení“ a „krista“ spojilo se sexuální tematikou. Příčí se mi totiž si pod tím něco konkrétního představit.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00