Art e fakta

neděle 8. září 2013 21:00

Před týdnem skončily prázdniny a mnohým začala škola. U této příležitosti pak zahájily své vysílání nové stanice – Déčko a Art, které patří pod skupinu veřejnoprávní České televize. Někoho by mohla napadnou ironická poznámka, jako bychom těch stanic neměli dost. Divák, lahodící po veřejnoprávních stanicích a žadonící určitou kvalitu vysílaných pořadů, které jsou specifičtěji zaměřeny, by měl jásat. Bohužel leckdo nejásá.

Prvním problémem se stalo samotné vysílání. Objevily se totiž stížnosti, že někteří obyvatelé nemohou nové stanice naladit. Neustále mě štvalo, jak leckdo asi 20 % zveličoval na „většinu“. No, k této věci mám jen jednu poznámku. Uznávám, že v rámci propagace na nové stanice mělo být řečeno, že je někteří nemusejí naladit, ale lze si uvědomit, že tu existuje internet – a samotné internetové vysílání České televize. Předpokládám, že většina vysílaných pořadů pochází právě z kreativních studií, takže lze pořady sledovat i po internetu.

Druhým problémem se pak stala všudypřítomná diskuze o samotné existenci obou stanic. Opravdu ČT art „jen“ zaplňuje večerní čas po Déčku? A jak k tomu přijde Dvojka, kde podobné typy pořadů vysílali?

Můj názor na samotnou existenci obou stanic je kladný, přičemž dětskou stanici sleduju minimálně. Jen, pokud mě něco z programu opravdu zaujme. A pak na webu. Jinak z Déčka pobaveně sleduju závěr vysílání, kdy jde logo :D spát. Už se zdaleka nepovažuju za dítě.

Proto mě nejvíce zajímalo večerní vysílání ČT art, které začíná od osmé večerní zpravodajskými Událostmi v kultuře. Zde musím patřičné osoby pochválit za to, že kultura takovýmto způsobem opravdu dostává dostatečný prostor. A tak to má být. Konečně.

Jediné, co nemůžu pochválit jsou některé nové pořady. Mrzí mě to. Možná jsem od toho měl čekat něco jiného. Možná jsem správně nepochopil smysl těch pořadů. Na tomto místě bych chtěl hlavně pochválit existenci pořadu U zavěšené knihy, to se opravdu povedlo.

O čem mají být Artefakta? Patrně diskuze na určité téma. To by souhlasilo. Diskuze se zajímavými lidmi, kteří k danému tématu mají co říct. Nejsem odborník, takže jim budu důvěřovat. Ale bohužel mi schází něco navíc.

Ve slovníku cizích slov jsem našel význam slova „artefakt“, což má tedy být „umělý výrobek“. Leccos mi to tedy vysvětluje. Artefakta jsou bohužel umělá. Neposkytují nějaký kritičtější závěr, který by mohl podnítit k další diskuzi. Hlavně u pořadu s Janem Rejžkem bych něco podobného očekával, zvlášť když je znám z tak kultovní Katovny, kterou (přiznám se) vlastně neznám. Z jeho dílu bych jen pochválil jízlivou poznámku ohledně „kulturní fronty“ toho času na adresu herce Jiřího Lábuse. To se opravdu povedlo.

A vedle toho bych poněkud zapochyboval nad strukturou Tečky páteční noci, která zřejmě měla nahradit Noc s Andělem a pokusit se o interaktivní divákův podíl přes sociální sítě. Jen, kdyby oni diváci, kteří to mohou sledovat, měli více prostoru. Snad tedy příště.

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00