Poslední slovo: Moc internetu

neděle 14. červen 2009 09:00

Tímto způsobem bude zorganizována třeba demonstrace studentů proti státním maturitám…

Dnes už denně i přes noc sedíme u počítače. Buď, že potřebujeme něco důležitého udělat (máme něco na práci), nebo jen tak pro zábavu (abychom si zkrátili svůj čas, kdy fakt nevíme, do čeho píchnout).

Dennodenně civíme do obrazovky počítače a necháváme se unášet všemožnými novinkami, které nám poskytuje internet. V některých případech je v pozadí dobrý důvod, jindy naše činnost hraničí se závislostí. Pak se divíme, že díky neustálému sezení u počítače ztrácíme drahocenný čas (třeba s přáteli) ve skutečném světě.

Facebook, Twitter, ICQ a další… To jsou ti nebojácní pánové, kteří nás okrádají o čas, kdy bychom mohli dělat něco smysluplnějšího, než sedět před zapnutým počítačem, kontrolovat si nejlepší připojení a sdělovat nejrůznější věci (které v některých případech opravdu hraničí se soukromým a diskrétností) svým přátelům přes ICQ nebo na svých profilech a statusech na Twitteru nebo Facebooku. Nedávno jsem četl zajímavý článek právě o Twitteru. Před časem byl ve stejném periodiku i článek o Facebooku. Dva statní pánové, kteří mají právo se nazývat „bratři“, jelikož jejich funkce a pravé použití je v lecčem velice podobné. Nejprve Twitter: založíme si účet, přidáme nějakou fotografii a jediné, co po nás Twitter bude chtít je jen napsat, co jsme dělali. Bohužel je Twitter (http://www.twitter.com) zatím pouze v angličtině, ale i tak není od věci.

Zato Facebook (http://www.facebook.com) je vymakanější! Založíme si účet (profil), pro začátek přidáme fotku, aby ostatní přátelé, které si postupem času přidáváme, věděli, kdo přesně jsme, a pak jen záleží na nás, co budeme psát do svých statusech. Základem statusu je povědět ostatním „Co se nám honí hlavou?“. Občas se stane, že se otázka mění, takže onoho času nám bylo položeno „Co máte na srdci“ nebo „Co právě děláte?“, ale princip zůstává stejný. Naším „úkolem“ je světu sdělit buď, co jsme za celý udělali, čeho jsme docílili, nebo jak se cítíme. Někteří tam opravdu píší všemožné věci, které zde raději nebudu probírat… A u dalších je pak velice vidno, že nedělají nic jiného, než jen sedí před počítačem a obtěžují svojí klávesnici, aby poslala do procesoru informaci, který to písmenku tam chtějí mít napsané.

A k čemu to všechno vlastně je? Přiznám se, že u Twitteru opravdu nevím. Zato u Facebooku mám jasno! Je to (skoro) jediná možnost, jak s některými svými starými a dlouholetými přáteli zůstat v kontaktu (pokud ovšem i ti naši přátelé profil na Facebooku mají, můžeme je ovšem i přesvědčit o tom, aby si jej založili). Facebook nám dává možnost vkládat do svých profilů nejrůznější fotografie pořízené z akcí a událostí, kde jsme všude byli, s tím jsou spojena i videa. Pak je tu jedinečná možnost sdělit ostatním o nějakém zajímavém článku či stránce na internetu, která se nám líbila. Na Facebooku jednoduše pošleme odkaz na onu stránku (nebo onen článek) a popřípadě připojíme vlastní komentář, proč by naši přátelé měli stránku navštívit, nebo si uvedený článek přečíst.

Facebook je taky jedinečný tím, že umožňuje zorganizovat různé demonstrace. Tímto způsobem třeba bude zorganizována demonstrace studentů proti státním maturitám… A nebo díky Facebooku se rozrostla sociální skupina „Vejce pro Paroubka v každém městě!“, kdy se rozpoutala neuvěřitelná vajíčkiáda…

Sociální sítě (Facebook, Twitter či ICQ – jen pro komunikaci) dělají prostě divy. Doukážou člověka odpoutat od skutečného světa a nechat ho nasávat informace… A vše díky neuvěřitelnému médiu: internetu!

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00