Poslední slovo: Festival poezie

neděle 21. červen 2009 13:30

Já prostě poezii nerozumím, proto „žiju“ prózou, poněvadž je mi víc srozumitelná a dokáže člověka víc vtáhnout do svého nitra

V uplynulých pěti dnech jsem měl poprvé tu možnost zúčastnit se celostátního festivalu poezie Wolkrův Prostějov, kde jsem mohl dychtivým posluchačům ukázat, co ve mně je. Pomineme-li mé „fiasko“, kdy jsem měl u druhého textu pocit, že „to prostě umím říct líp“ – za zkušenost to zaručeně stálo a jsem velice rád, že mi porota v krajském kole, které se konalo v hradeckém divadle Jesličky, umožnila navštívit 52. ročník festivalu poezie Wolkrův Prostějov.

Hned na začátku se přiznávám, že můj vztah k poezii není zas tak přívětivý. Patřím k těm lidem, které „žijí“ prózou. Lépe jí rozumím, lépe chápu zpracování různých příběhů od nejznámějších spisovatelů své doby. Ale musím uznat, že některá zpracování známých poetických děl mě celkem nadchla a porozuměl jsem jim, že jsem mohl bez dalších oklik představení hodnotit podle svého gusta.

Musím uznat, že pár představení vzalo své zpracování díla podle svého, takže jsme měli možnost shlédnout formu z jiných pohledů. Samozřejmě nám k tomu pomohlo výborné zpracování pomocí vizuálního pohledu, které doplnila místy až překvapivě vynikající hudební podbarvení. Prostě divadla byla celkem skvělá a jsem rád, že jsem měl u některých možnost je konečně vidět.

A jak to u mě má recitování? Nebudu komentovat vlastní snahu předvést se. Jistě, umím být sebekritický, ale objektivně. Překvapili mě někteří interpreti, co v nich je. U některých mě zaujal jejich výběr děl – spíše těch prozaických, čímž mi nabídli možnost výběru, které texty bych mohl zpracovávat v budoucnu. Pro představu jsem si vybral mimo jiné Egona Bondyho (kde mě kolegovo zpracování opravdu nadchlo a stojí za to Bondyho díla prozkoumávat hlouběji), Jan Balabán (u něhož si nejsem moc jistý, zda by byla jeho tvorba extra pro mě) a Jáchym Topol, který mě napadá jen jako doplnění…

Z některých interpretů a jejich výběru textů jsem měl pocit, že prostě existují díla, která se nedají přednášet – kupříkladu díla, která se dají přirovnávat k „blbecké poezii“, kdy poetiku vytvářejí různá písmena, citoslovce, která na první poslech nedávají smysl.

Ale abych zde jen „nerecenzoval“ svůj pohled na letošní ročník Festivalu poezie Wolkrova Prostějova! I přesto, že nepatřím k horlivým fanouškům poezie, pobyt v Prostějově mi ukázal další cestu, jak k poezii přijít na kloub, ač pochybuji, že jí využiji, protože já prostě prózou „žiju“ a dál „žít“ chci! Nedokážu přesně vyjádřit, co mi „vadí“ na poezii, protože je to něco uvnitř mě a ne každému se povede otevřít své srdce tak, jak by chtěl. Jednoduše já prostě v některých směrech poezii nerozumím, proto „žiju“ prózou, poněvadž se mi zdá víc srozumitelná a dokáže člověka víc vtáhnout do svého nitra.

Abych své povídání o festivalu skončil nějak pozitivně: festival byl pro mě obrovským přínosem, jednak ve směrech, které jsem už uvedl, že mi nabídl (prostřednictvím interpretů z celé republiky) další kouty děl autorů, a jednak, že číst literaturu (ať už poezii nebo prózu) opravdu stojí za to. A nejlíp stojí za to literaturu a novými směry literaturu tvořit. Protože je to jedním ze způsobů jak přitáhnout mladé „nečtivce“ k literatuře a odtrhnout je od všemožného světa televize, internetu a dalších megalománií, které „žerou“ čtenářův čas k tomu, aby prožil svůj volný a klidný život s nějakou pěknou knížkou – nejlépe se svým oblíbeným autorem, nebo se začal seznamovat s novým…

Wolkrův Prostějov prostě patří k literárnímu a kulturnímu životu a já mu jen přeju, aby jeho dráha směle pokračovala…

 

(Článek psán i pro divadelní časopis)

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00