Poslední slovo: Deštivej Rudiš

neděle 19. červenec 2009 09:00

Každá závodí s každou, kdo dřív spadne na zem a roztřískne se o asfalt nejvíc

Přiznám se, že jsem měl naplánovaných dalších jiných témat, o kterých bych mohl věnovat svá pravidelná stránková Poslední slova. Pak mi ale napadlo, při cestě k babičce a dědečkovi, po Jaroslavu Rudišovi, že bych to mohl skloubit dohromady.

Měl jsem totiž smůlu, že v době, kdy jsem se (pěšky – jízdný v Brně je opravdu drahý) vydal do divadla na autorské čtení Jaroslava Rudiše. A na Slovanském náměstí (ti, kteří znají Brno jako svý boty, vědí) mě chytl déšť. Začalo pršet. Měl jsem deštník, takže jsem si ho rozdělal.

No, měl jsem v plánu napsat o dešti. O těch nemotornejch kapkách, který snad závoděj, kdo bude dřív na tom asfaltu, nebo co! Takhle mi to totiž připadá. Když jsem byl v Prostějově, tak taky pršelo, ale dalo se to vydržet. V jednom altánu v nejbližším parku, kde jsem se s kamarádem (měl něco jinýho na práci) schoval, mě napadlo různá přirovnání k dešti. Abych je nezapomněl, zapsal jsem si je do mobilu. Takže to díky hrozný bouřce při cestě na Rudiše, můžu použít a trefím dvě mouchy jednou ranou!

Napsal jsem si, že je déšť techno. Pazvuky, který kapky deště vydávají při splněném dopadu na zem, se dají lehce přirovnat k techno hudbě. Je tam jakýsi rytmus, který je v technu dominantní. Abych přiblížil techno, tak je to takový to „tuc, tuc, tuc…“ pořád dokola. Ale jelikož pršení není jenom „kap, kap, kap…“, ale i „kap, kapy, kap, kapy, kap, kap, kapy, kapy…“, tak jsem si to v esemesce ten rytmus rozšířil na „mix všeho“. Déšť je mišmaš. A jak jsem tady už napsal, tak je déšť horlivý závod kapek. Každá závodí s každou, kdo dřív spadne na zem a roztřískne se o asfalt nejvíc. Ovšem, nikdo – žádná kapka, není vítězem. Každá kapka je jedinečná, a proto sama neovlivní svůj výsledek. Snad ten nahoře?

Tak jsem se vydal na Rudiše. Pana Jaroslava Rudiše, který je znám svými knížky jako „Nebe pod Berlínem“, „Grandhotel“ nebo „Potichu“, či komiksem, který vytváří s kamarádem Jaromírem 99 (a který vychází i v Reflexu), Alois Nebel. A ve čtvrtině cesty mě chytla ta bouřka. A celkem krutá. Byl slejvák, jak… Ale zvládl jsem to. Zmokl jsem, ale přežil.

Když se s náma vítal Jaroslav Rudiš, tak počasí okomentoval tím, že by se líbilo Fleischmannovi (hrdinovi Grandhotelu). No to mě možná taky, jenom by nemusel být takovej, jakej byl. Pokud někoho zaráží občasná hovorová čeština, tak pardon, ale spisovnost mi sem prostě neladí.

Jaroslav Rudiš četl svý povídky z připravovaný knížky „Cantona Blues“. Některý už publikoval na svým profilu na Facebooku, takže jeho přátelé (za které se můžu hrdě hlásit i já) si je mohli už v předstihu přečíst. A přitom autorským čtení mě leccos došlo, což mi uniklo při soukromým čtení na internetu. Při čtení pana Rudiše jsem měl větší zážitek, než, když jsem si to četl sám pro sebe. Slyšet autora je něco jinýho, než, když si to čteme sami. Je to takový ochuzený. A proto můžeme všichni (kteří se účastní) Měsíc autorského čtení pochválit. Prostě jsem ze čtení měl jinej pocit, než když si něco čtu (od kohokoli) pro sebe. Sám. V soukromí.

A proto se mi některá čtení líbí a chodím na ně.

Takže, ač byla bouřka, tak jsem si náramně Jaroslava Rudiše užil a jsem za to rád, že jsem měl možnost se do divadla Husa na provázku v Brně vydat. Teda, kromě toho, že mě zasáhl ten déšť. Hudební mix všeho. Techno. Rytmus. Mišmaš. Závody kapek a nikdo nevyhraje. Déšť, který chvílemi stojí za to, ale který bychom někdy rádi neprožili. Déšť, který v některých území v republice zaviní nezáviděníhodné povodně a náhlé ztráty na majetku a na životech. Déšť plný kapek, který si už nemůžou dočkat chvíle, kdy se konečně rozprsknou po asfaltu…

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00