Poslední slovo: …na plnoletost

neděle 2. srpen 2009 09:00

Ač obě slova prokazují začátek ve stejném věku, jsou odlišná

Minulý týden jsem tu psal o čekání. O tom, že celý život na něco čekáme. Zároveň děláme jiné věci, abychom si to nudné čekání nějak zpestřili, nebo spíše urychlili. Uváděl jsem různé možné příklady našeho čekání, ale opomenul jsem čekání, které bylo pro mě tak trochu důležité. Totiž asi od druhé poloviny července jsem neúprosně čekal na minulý pátek. Na poslední červencový den, kdy jsem slavil své další narozeniny. Své osmnáctiny.

Od toho velkého dne dnes uplynuly už dva dny. Přiznám se, že se celkem nic nezměnilo. Tedy kromě toho, že si (díky občanky) mohu legálně pořídit alkohol. Samozřejmě, že v mém případě pouze příležitostně.

Plnoletost. Slovo, které nám od jistého věku, u nás v osmnácti, ve Spojených státech až od jednadvaceti, dovoluje různé věci, které jsme si, pokud jsme nechtěli porušit zákon, předtím nemohli dovolit.

Takřka celou druhou polovinu července jsem čekal, až si konečně užiju den svých osmnáctin, velkého dne, kdy překročím práh do světa dospělých. Je jisté, že v mém případě, ale i v jiných, šlo jen o formální krok. Totiž, že k dospělosti a k odpovědnosti k sobě samým dozráváme takřka celý život. Nikdy, na začátcích prvních kroků ve světě dospělých, nemůžeme za sebe hrdě říct, že jsme připraveni na sebe vzít všechno, do té doby, dokud tomu sami nebudeme plně věřit. Nemůžeme totiž, sami sobě už vůbec, lhát. Jednak obelžeme druhé, své bližní, kterým prokážeme, že na to nemáme, a jednak selžeme v sobě samých a tím prokážeme, že si to nezasloužíme.

Plnoletost. Dospělost. Dá se to srovnávat? Ač obě slova prokazují začátek ve stejném věku, jsou odlišná. Plnoletost prokazuje, že jsme dosáhli věku osmnácti let a tudíž nám mohou v trafice prodat tabákové výrobky. V hospodách a jiných podnicích si bez problémů obstaráme alkohol a další koktejly, které si po čase trochu hrají v mozku. Zlehčeně řečeno.

A dospělost? Ta prokazuje, že jsme schopni se postarat sami o sebe a nepotřebujeme k tomu nikoho jiného. Dospělost prokazuje, že dokážeme za sebe zodpovídat a brát na sebe různá břemena, která bychom před lety nebyli schopni unést.

Kdy dozrajeme k dospělosti? To přesně nikdo neví. Jinak řečeno, u každého je to různé. Někdo opravdu má oprávnění sebe považovat za dospělého už na prahu osmnáctin, někdo ovšem cítí, že i když je ještě teenager, tedy člověk mladší dvaceti let, ještě na to nemá. Ještě pevně nemůže říct: „Ano, jsem dospělý.“

U mě je to celkem jasné. Ano, jsem plnoletý. Můžu si s čistým svědomím v hospodě při posezení s přáteli objednat pivo, nebo víno. Dostává se mi možností, které mi byli před osmnáctým věkem odepřeny. Ale nemůžu říct, že bych byl dospělý. Pravda, ještě na to pevné zjištění mám dost času, ale zatím si to nemyslím. Určitě bych byl blázen, kdybych se za dospělého považoval už ve dvou dnech po narozeninách.

A co jsem k narozeninám zatím dostal? Přiznám se, že takřka nic. Taková rodinná oslava teprve přijde, ale za to mi mojí blízcí přáli. Což je určitě cennější. Moje babička mi přála, abych věděl kdy přestat. Abych znal svoji míru. Měla na mysli můj krůček k alkoholu a dalším věcem (hazardní hry, automaty a kouření). Přála si totiž, abych nepřešel na druhou stranu.

Poté mi vesměs přáli celkem to samé. Klasicky: štěstí, zdraví… Ale jak je u mě známo, dosud jsem nepoznal tu pravou lásku. Svoji spřízněnou duši. Svou drahou polovičku. Přáli mi, abych ji poznal. Abych poznal lásku, tu pravou, která vzniká mezi mužem a ženou. Lásku, kterou by mi dávala dívka, jíž bych měl od srdce rád a později i miloval…

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Petr Hrudka

Občas tu v neděli publikuju svoje krátké publicistické texty, ve kterých komentuju svět okolo sebe.

Jsem literární, filmový, hudební a snad i výtvarný fanoušek s nepříliš tradičním náhledem na věci.

REPUTACE AUTORA:
0,00